Wołyń 1943 - audycje

wolyn-plyta


„WOŁYŃ 1943”

Autorzy reportaży: Anna Lisiecka oraz Antoni Szybis, Irena Piłatowska, Iwona Smolka
Redakcja i opracowanie: Mikołaj Dobrowolski, Maria Topolewska-Burdzy
Opracowanie muzyczne: Małgorzata Jędruch-Włodarczyk

Polskie_Radio

thumnail „CZUŻENIEC” - opowieść Jana Storożuka - z matki Polki i ojca Ukraińca . Ocalał z matką i siostrą dzięki determinacji dziadka Ukraińca i jego życzliwych sąsiadów. Autor: Anna Lisiecka.

 

thumnail „KAINOWA ZBRODNIA” - wyznania Ireny Gajowczyk, ocalałej z rzezi w Hurbach, powiat Zdołbunów. Emisja: sierpień 2009 r, w Programie l Polskiego Radia. Autor: Anna Lisiecka.

 

thumnail „PO TRAUMIE” wyznania Witolda Kołodyńskiego, ostatniego żyjącego z ocalałych z rzezi kolonii Parośla, powiat Samy. Było to pierwsze całkowicie wymordowane osiedle polskie. Zginęło 150 mieszkańców. Autor: Anna Lisiecka.

 

thumnail „POTEM BAŁAM SIĘ KAŻDEGO” - wyznania Marii Szweryn, jednej z sześciorga sierot, które ocalały w czasie rzezi w Ziemlicy, powiat Włodzimierz. Dzieci trafiły do różnych domów, nawiązały kontakt dopiero po 25 latach. Autor: Anna Lisiecka.

 

thumnail „RAPORT” - wyznania dr Stanisława Walkiewicza, jedynego ocalałego z całej rodziny, który widział śmierć swoich bliskich w Mielnicy, powiat Kowel. Autor: Anna Lisiecka.

 

thumnail „WAKACJE 43” - wspomnienia Włodzimierza Odojewskiego. Fragment wywiadu z kwietnia 2008 r. Autor: Anna Lisiecka.

 

thumnail „WOŁYŃSKIE ŁUNY” - Audycja Antoniego Szybisa z udziałem Ewy Siemaszko, współautorki książki "Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności Polskiej Wołynia 1939 - 1945 – Wspomina Stanisław Filipowicz - ocalony z mordu w kościele w Porycku, powiat Włodzimierz.

 

Zasięg terytorialny Zbrodni Wołyńskiej

Zdjęcia